Co właściwie znaczy termin integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to pojęcie, które definiuje trafną organizację bodźców, innymi słowy wrażeń sensorycznych, jakie nadchodzą przez receptory. Oznacza to więc, iż nasz mózg porządnie odbiera wszelkie bodźce, jakie napływają do niego poprzez nasze zmysły, to znaczy wzrok, słuch, dotyk, równowagę bądź też kinestezję.

Nasz mózg realizuje rozpoznania bodźców, jakie do niego napływają oraz na ich podstawie tworzy właściwą, odpowiednią reakcję organizmu. Jest ona zatytułowana reakcją adaptacyjną. Integracja sensoryczna zaczyna się już od okresu płodowego oraz trwa do blisko siódmego roku życia dziecka. Jeśli wyznaczone zdolności nie zostaną dobrze rozwijane we wczesnych okresach u dziecka, wówczas mogą pojawić się znaczne problemy i trudności w prawidłowym funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka.

Integrację sensoryczną wolno aktualnie podzielić na cztery rozliczne stadia, w każdym stadium wolno wyróżnić inny model rozwoju. Na przykład w stadium pierwszym można zaobserwować rozwój reakcji równoważnych czy także integrację odruchów, z kolei w stadium drugim wyróżnia się rozwój schematu ciała, koordynacji lub kształtowanie odpowiedniej postawy.

Najedź na link i przeloguj się na stronę twórcy (http://www.ipschool.pl/en/szkola-podstawowa). Tam znajdziesz masę szczegółowych informacji na podany tutaj interesujący temat.

W stadium trzecim przebiega rozkwit ruchów dowolnych oraz bardziej drobiazgowych, a także współdziałanie zmysłów.

integracja sensoryczna dziecka
Zaś w stadium czwartym można wyróżnić na przykład rozwój zdolności do liczenia, czytania, pisania i tak dalej., i także specjalizację mózgową, czyli przewagę stronną ciała. Dzisiaj integracja sensoryczna jest sposobem na poprawienie umiejętności nauczania (więcej na soyer.edu.pl Warszawa - kursy z int. sensorycznej), multum miast proponuje terapię integracji sensorycznej. Terapia jest przyjemna dla dziecka, ponieważ odbywa się poprzez zabawę. Może ona donieść wiele drogocennych korzyści i polepszyć procesy oraz regenerować zmysły u dziecka.


Więcej artykułów

Mata edukacyjna i kołyska na start. Zabawne maty dla maluchów

Mata piankowa – puzzle
Maty edukacyjne to zabawki, którymi bawić się mogą niemowlaki już od trzeciego miesiąca życia. Pełnią one doskonałą funkcję zabawek edukacyjnych, ponieważ ich zadanie polega na pobudzeniu zmysłów malucha zarówno słuchu, dotyku jak i wzroku.

Terapeuta, który prowadzi taką terapię, naturalnie musi posiadać wyśmienite doświadczenie, gdyż na jego barkach spoczywa duża odpowiedzialność. Jego celem jest między innymi wyeliminowanie nieodpowiednich zachowań albo bodźców, a także polepszenie systemów sensorycznych - więcej: SOYER Centrum Szkoleniowe.
23-11-30 09:31:04