Co to jest integracja sensoryczna? W jaki sposób się ją przeprowadza?

Terapia integracji sensorycznej przyjmuje postać ściśle określonej zabawy, w jakiej mały człowiek z przyjemnością bierze udział jak również wie, iż może tworzyć zajęcia wspólnie z terapeutą. Podczas takich zajęć nie uczy się dziecka jakiś ściśle określonych umiejętności, główny cel zajęć skupia się na poprawie integracji między zmysłami układu nerwowego. Dzięki tej metodzie terapeuta jest w stanie stymulować zmysły dzieci, jak również polepszyć takie dziedziny, jak motoryka duża czy koordynacja wzrokowo-ruchowa.

bawiące sie dzieci
Zadaniem tego typu terapii jest danie dziecku, podczas tej aktywności ruchowej, całkowicie kontrolowanej przez osobę koordynującą zajęcia ilości bodźców sensorycznych. Powoduje to w rezultacie poprawę integracji bodźców, jakie docierają do dziecka jednocześnie z otoczenia, jak i z jego ciała. Terapeuta za sprawą używania właściwych technik może wyeliminować i ograniczyć niepożądane bodźce obecne przy nadwrażliwościach sensorycznych. Może też dostarczyć silne bodźce, co jest bardzo korzystne przy podwrażliwościach systemów sensorycznych.

Nie ma schematów powtarzanych zadań, lecz stale analizuje się sposób zachowania dziecka, przez co możemy dobrać oraz modyfikować ćwiczenia w ten sposób, żeby dziecko mogło odpowiadać na nie wciąż bardziej zaawansowanymi reakcjami adaptacyjnymi. Terapia integracji sensorycznej odbywa się w miejscu specjalnie do tego przystosowanym.

Jeżeli chcesz zobaczyć coś rzeczywiście niezwykle interesującego, sprawdź treść (https://healthplace.pl/osteopatia-uroginekologiczna/) tej strony a na pewno nie będziesz żałować.

W terapii używany jest specjalistyczny sprzęt takiego typu jak podwieszane platformy, hamaki czy trampoliny. Wykorzystuje się także różnego rodzaju materiały do stymulacji dotykowej, wzrokowej, zapachowej oraz smakowej. Osoba prowadząca zajęcia polegając na swojej wiedzy, jest w stanie dostosować trudność zadań oraz ćwiczeń do poziomu możliwości dziecka, a także obecnego samopoczucia.


Więcej artykułów

Niejedna osoba w podeszłym wieku musi być traktowana życzliwie oraz powinna móc się leczyć z godnością

Produktywność
Gdy odchodzimy na emeryturę, to mamy nadzieję, że nareszcie zaczniemy cieszyć się życiem. Abyśmy tylko nie chorowali.


Niestety przeróżne choroby i nieszczęścia nie oszczędzają nikogo.

Ćwiczenia tego rodzaju nie mogą być ani proste, ani zbyt trudne. Stałe balansowanie w ten sposób, ulepsza organizację ośrodkowego układu nerwowego i jest w stanie wpływać na zmianę zachowania w sferze motorycznej jak również emocjonalnej. To poprawia funkcje językowe i poznawcze, a na pewno przejawia się dobrą efektywnością przyswajania wiedzy. Podczas takich zajęć postępy dziecka są monitorowane poprzez wykonywanie różnego rodzaju testów, jak też przez obserwację zmian w zachowaniu. Każdy kto prowadzi taką terapię musi być odpowiednio przygotowany, pomaga w tym kurs integracji sensorycznej .
23-07-03 07:41:03