Czy czytanie bajek już od wczesnych lat jest ważne dla rozwoju latorośli?

Powodzenie ludzi i społeczeństw zależy od ich mądrości. Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie. Wiele ludzi, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Bo nawyk i potrzeba lektury muszą powstać w dzieciństwie. Wspólne czytanie jest elementem mądrego kontaktu z pociechą i doskonałą strategią wychowawczą.
dziecko z maskotką
Dzisiejszy świat jest dla dziecka niejednokrotnie trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, brak czasu dla dziecka, ignorowanie jego potrzeb psychicznych, nadwyżka mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej dzieci ma trudności emocjonalne i coraz gorzej zna język. Dziecko, które nie pojmuje języka i ma znikomy zasób słów nie jest w stanie samo czytać, bo jest to dla niego za kłopotliwe i zbyt nudne, przeważnie w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej wysiłku telewizji. tłumacz przysięgły języka francuskiego jest przy tym instrumentem myślenia, także matematycznego. W taki sposób koło się zamyka - słabo czytające dzieci coraz mniej czytają i jeszcze gorzej się uczą. Co piąty polski nastolatek - jest funkcjonalnym analfabetą.

Więcej artykułów

Czytanie potomkowi to okres, który przybliża a oglądanie telewizji oddziela rodzica od dziecka.

czytanie dziecku
Chociaż niemowlę nie czyta, oswajane go z książeczką, na początku niby-książka, może sprawić, że polubi ją na zawsze. Dzięki książkom z łatwością nauczy się ładnie i prawidłowo mówić, będzie ciekawe świata, zdobędzie wyobraźnię, wzbogacając swoje życie wewnętrzne.


Uczeni i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie maluchowi na głos uczy je języka i myślenia, kształtuje pamięć i wyobraźnię, zapewnia wiedzę i wzorce dobrych zachowań, wzmacnia samo uznanie. Czytanie niemowlęciu pobudza jego umysł i tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością, czytanie na głos kilkulatkowi zezwala mu zrozumieć siebie i świat, wspólne czytanie z nastolatkiem pozwala zachować lub odbudować więź i pomaga mu w pokonaniu mnóstwa kwestii czasu dorastania. Także dzieci niepełnosprawne dzięki głośnemu czytaniu w dużej mierze lepiej się rozwijają. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do namysłu nad konsekwencjami własnych słów i uczynków. Jest to niezmiernie ważne w aktualnym świecie, zdominowanym przez agresywne kanony masowej kultury i pogoń za majątkiem. Czy istotne jest, co czytamy potomkom? Tak, ponieważ przy pomocy książek „wyposażamy” ich umysły i serca – wpływamy na ich język i wiedzę, rozumienie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości. Z tego powodu postarajmy się, aby w pokoiku naszego dziecka (przykładowe propozycje: wyposażenie pokoju dziecięcego) nie zabrakło regału na książki.

Przede wszystkim zwróćmy baczność, czy książka dla dziecka dobrana jest do wieku, poziomu dojrzałości emocjonalnej i wrażliwości pociechy. Nie pobudzajmy w dzieciach strachu i napięć. Jednocześnie pamiętajmy, że kiedy czytamy dziecku i odpowiadamy na jego zapytania, może zrozumieć ono teksty „dojrzalsze”, skierowane dla dzieci starszych nawet o dwa, trzy lata. I jeszcze jedno, zapoznawajmy się z książką przed czytaniem jej dziecku. Starajmy się kierować zasadą kształcenia również w czasie wyboru zabawek dla naszej pociechy - przykłady - tu kontynuacja.
23-09-03 08:21:06