Kamienie szlachetne i półszlachetne

Piękno kamieni szlachetnych cenione jest od bardzo dawnych czasów. Od zawsze człowieka kusił ich blask, intensywne barwy, a co najważniejsze ich ceny. Przez długi czas wykorzystywane były jako środek płatniczy, podobnie jak złoto. Są symbolem bogactwa i elegancji. Są dostępne w różnych odmianach w wielu miejscach świata. Ich wartość jest różna w zależności od typu, a przede wszystkim od jakości kamienia, a więc od tego czy są w nim inne minerały.
Wiele kamieni szlachetnych jest także bardzo cenionych ze względu na dużą twardość. Na przykład diament, będący najtwardszym tworzywem świata, jest wykorzystywany na przykład do produkcji wierteł do wytrzymałych materiałów. Przede wszystkim jednak słynne są produkty jubilerskie z minerałów szlachetnych i półszlachetnych, w większości przypadków w postaci szlifowanej i polerowanej. Z drugiej strony jednak coraz więcej ludzi ceni sobie kamienie w naturalnej formie, tym bardziej, że niektóre z nich, jak między innymi oliwin czy cytryn, już w tej formie doskonale nadają się na rozmaite wyroby.

Więcej artykułów

Wybieramy kamienie szlachetne zgodnie z upodobaniami

piękny minerał
Stawiając na uniwersalność warto pokusić się dzisiaj na nieczęsto spotykane, a więc szczególnie cenione kamienie szlachetne. Znakomite oferty na rynku to wyróżniające się uniwersalnością propozycje znakomitych producentów. Odpowiednie na każdą okazję kamienie jubilerskie, które można nabyć na rynku w niewygórowanej cenie, to znakomity pomysł także na inspirujący prezent. Doskonałe kamienie, które są niesamowicie wartościowe, przypadają do gustu każdej eleganckiej pani.


Obróbka kamieni
Minerały szlachetne i półszlachetne są obrabiane na rozmaite sposoby. Jest to uzależnione głównie od gatunku kamienia. Na przykład często wykorzystywanym typem obróbki agatu jest przecinanie pojedynczych odłamków skalnych i polerowanie agatowego środka. Natomiast niektóre minerały, jak na przykład niektóre odmiany kwarcu, pojawiają się w postaci geod, czyli skupiska drobnych kryształów w środku kulistej skały. Geody takie zwykle się rozbija, a ich wnętrze prezentuje się niezwykle efektownie. W tej formie występują na przykład kryształy górskie, ale również cyrkon czy ametyst. Istnieją także minerały, których obróbka jest szczególnie trudna. Należy do nich malachit, który przy obróbce bardzo się kruszy i duży procent minerału marnuje się w postaci pyłu - strona tutaj.

Właściwości
Szlachetnym i półszlachetnym minerałom przypisuje się także lecznicze właściwości. Działanie tego typu nie jest poparte badaniami, ma swoje źródła w tradycji ludowej i legendach.

Aby przeglądnąć następny interesujący aktualny tekst (https://florydabankietowa.pl/) na wybrany temat, kliknij w widoczny link — pod nim znajdziesz sporo informacji.

Jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych, szafir, zwany jest między innymi kamieniem mądrości, dzięki któremu posiada się jasność myśli i wyrażania się. Z kolei kryształ górski ma pomagać na migrenowe bóle głowy, a malachit – koić nerwy.
23-11-16 14:04:03