Jak wybierać tornister dla dziecka, żeby nie narazić go na skrzywienie kręgosłupa?

Niewłaściwe wybrany może wywoływać wady postawy. Badania dowodzą, że plecak na kółeczkach jest to doskonałe rozwiązanie, żeby stronić od nadmiernego wysiłku.


Ważne jest, żeby tornister nie był zbyt ciężki i był dopasowany do sylwetki dziecka.
Tornister dziecka, które waży około 30 kilogramów, powinien ważyć maks. trzy kg. Niewłaściwie wybrany tornister mógłby prowadzić do niezwykle poważnych kłopotów z kręgosłupem. Gdy nasze potomstwo rośnie, to modeluje się jego sylwetka, dlatego też potomstwo nie powinno być przeCiążane. U dzieci do 13 roku życia tornister nie może być cięższy niż 10% masy ciała dziecka. Noszenie źle dopasowanego i ciężkiego tornistra skutkować może w niedługim czasie oraz w perspektywie skrzywieniem kręgosłupa dzieciaka.

Czy czujesz ochotę przeglądnąć kolejne artykuły? W takim razie namawiamy do kliknięcia w link - tam czeka na Ciebie moja strona.

Właśnie w ten sposób powstają różne typy skoliozy zatem boczne skrzywienia kręgosłupa. Kręgosłup dziecka ulega prędkim deformacjom jeśli jest zbyt mocno i nierównomiernie obciążany. Dziecko dźwigające duży ciężar na plecach, pochyla się i tak powstaje nadmierna krzywizna w piersiowym fragmencie. W takiej sytuacji plecy robią się okrągłe. Wówczas występuje gorsza wentylacja płuc.


tornister


Za ciężki tornister wywoływać może również bóle kręgosłupa, które pochodzą z przeciążenia mięśni. Mogą one doprowadzić do niekorzystnych przemian systemu mięśniowo-kostnego. Mankamenty tego typu zostaną u dziecka do końca życia. Bardzo ważne jest to, aby plecy były usztywnione i wyprofilowane. Tornister mający zupełnie usztywniony tył, pomaga dziecku utrzymać prawidłową postawę. Mieć świadomość tego trzeba jednak, aby nie dobierać zbyt ciężkich egzemplarzy. Unikać należy toreb, które przewieszone są przez ramię. Takie torby niewskazane są zwłaszcza w młodym wieku, ponieważ powodują one nacisk na jedną stronę nawet przy wieszaniu ich w poprzek tułowia. Najlepsze są plecaki, które posiadają kółka.
Niezwykle dużą przewagą ciągnięcia plecaka niż jego noszenie jest to, że przez brak obciążenia jest wymagana niższa adaptacja tułowia. Dzieje się tak dlatego, że postawa w czasie ciągnięcia ciężaru przynosi na myśl w większym stopniu postawę, jaką mamy przy chodzeniu bez jakiegoś obciążenia.
22-02-25 07:41:08