Każdego roku publikowane są rankingi popularności kierunków studiów. Czasem możemy wyczytać, że to odzwierciedlenie rynku pracy, czasem, że moda się zmieniła. Zdarza się, że uczelnie w taki sposób próbują przekonać maturzystów do podjęcia studiów na danym kierunku, lub wręcz odwrotnie - zniechęcić, bo zwyczajnie nie ma już miejsc.
Popularne kierunki
W takiego typu listach od dawna na wysokiej pozycji znajdziemy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską czy psychologię. Mnóstwo absolwentów szkół średnich jednak nie planuje świadomie swojej kariery, tylko wybiera kierunek „bo rodzice uważają, że dobry”, lub przekonani przez znajomych. Jest to złe podejście. Studia dobrze należy przemyśleć. Istnieją kierunki, takie jak na przykład
resocjalizacja (o tym kierunku), które nie zagwarantują nam łatwego zarobku i po których nie jest łatwo znaleźć pracę. Takiego rodzaju kierunki powinni wybierać świadomi pasjonaci, którzy zdają sobie sprawę na co się decydują. Najlepiej od samego początku studiów wypracowywać sobie kontakty i odbywać staże i praktyki. To pomoże w znalezieniu pracy w zawodzie po studiach.
Pasja a praca
Powinniśmy też być otwartym na modyfikacje swoich planów po analizie rynku pracy. Pasjonat rysunku, rzeźby czy malarstwa nie musi koniecznie skończyć właśnie taki kierunek. Nie ma co ukrywać, artyści są w mało komfortowej sytuacji i stabilnego zatrudnienia dla nich często nie ma.
Ciekawy tekst? Bardzo nam przyjemnie. Od razu gorąco zapraszamy na (
https://www.dywanydoprzedszkola.pl/pl/c/Chodniki/70) naszą nową witrynę, na której przeczytasz dużo ekstra wątków.
Może wobec tego warto przemyśleć studia takie jak choćby
arteterapia (tutaj przydatne informacje)? Pozwoli rozwijać się w wybranym kierunku a tym samym zapewni lepszy start na rynku pracy.