Rodzaje aparatów elektrycznych znajdujących zastosowanie w pojazdach trakcyjnych napędzanych elektrycznie.

Na początku artykułu omówimy czym w ogóle są elektryczne aparaty stosowane w elektrycznych pojazdach trakcyjnych, potem będą zaprezentowane różnorodne rodzaje tych aparatów.
Postaramy się uporządkować w tym miejscu wiedzę na temat odbiorników.


Te elektryczne aparaty które będą w tym miejscu omawiane to odbieraki prądu, zwane także pantografami. Odbieraki prądu odbierak prądu do suwnic to jedne z ważniejszych elementów trakcyjnych pojazdów. Są one przeznaczone do pobierania energii elektrycznej z napowietrznej sieci trakcyjnej przez szynowe pojazdy. Odbieraki prądu są najczęściej montowane na dachu lokomotywy bądź tramwaju. Bywa, że odbieraki prądu są montowane po bokach elektrycznych pojazdów, lecz jest to niezbyt często spotykane zjawisko.


Aktualnie wyróżniamy rodzaje odbieraki prądu: odbierak łyżwowy, pałąki, odbierak rolkowy, belkowy odbierak, odbierak prętowy. Pantografy używane dawniej to ramkowy odbierak, odbierak zwany pałąkiem i też odbierak typu lira.


snapchat


Łyżwowy odbierak jest przeznaczony do pobierania energii elektrycznej z szyn prądowych i jest stosowany przede wszystkim w metrach. Pałąki, które w języku potocznym są nazywane też tyczkami lub szelkami są przeznaczone do odbierania prądu z trakcyjnej sieci napowietrznej. Pałąki są mocowane w trolejbUSAch. Odbierak rolkowy jest stosowany głównie w górnictwie.
Wysoka wrażliwość na kierunek jazdy belkowego odbieraka spowodowała zawieszenia jego produkowania.

Aby uzyskać nowe dane na omawiane zagadnienie sięgnij po szczegóły - one z pewnością również Cię zafascynują. Sprawdź to samodzielnie.

Odbierak prętowy znalazł zastosowanie przede wszystkim w kolejkach górskich w lunaparkach.
24-06-02 08:49:03