Ustka - doskonały pomysł na urlop 2014

Przepięknie położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, mający też wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym łatwo o wygodne pokoje. Ustka, bo o niej mowa to również atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne a także pozytywny mikroklimat i cudowne warunki naturalne. Właśnie te argumenty powodują, że Ustka należy do zdecydowanie najpopularniejszych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk
Ustka funkcjonowała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Pensjonariusze zjeżdżali tu, aby leczyć choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, też nerwicę.

Dla gości poszukujących w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, nazywany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją rolę do teraz, będąc zarazem wspaniałym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ul.

Aby uzyskać nowe dane na prezentowane zagadnienie przenieś się tutaj (https://kasprowicza13.pl/boze-narodzenie-szklarska-poreba), a na pewno nie poczujesz się zawiedziony Sprawdź to!

Beniowskiego, blisko wschodniego mola w Ustce został zaaranżowany przez znakomitego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie działania uzdrowiska w Ustce, oferta była wyjątkowo bogata. Proponowano tutaj nie jedynie kąpiele lecznicze, ale również kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, też okłady, kompresy i masaże.

W dzisiejszych czasach, oprócz atutów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest oczywiście szeroka i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców bez wątpienia ucieszy fakt, że w Ustce funkcjonuje Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i mają do zaproponowania wiele innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać czar głębin morza Bałtyckiego (więcej na plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się ładna panorama Bałtyku i kurortu.

Masz ochotę ciągnąć dalej ciekawą lekturę? Więc nic nie powinno Ci przeszkodzić - kontynuuj dekoracje kościołów bielsko-biała na nowej witrynie.

Port w Ustce na pewno oczaruje amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd udać w rejsy turystyczne (więcej na Ustce wznosi się latarnia, którą uprzystępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do dziś bez większych zniszczeń. Latarnia zbudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Ciekawym obiektem jest też Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku. Obiekty te, określane także Czerwonymi Szopami, funkcjonowały w przeszłości, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Trzeba także zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej przedstawiającą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, zaaranżowane na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niepowtarzalne sprzęty, jak: 80-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i czterystu-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych trzeba wymienić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się wyjątkowo cenne organy z manufaktury Volknerów oraz XVII-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce wiele atrakcyjnych wydarzeń, a do najciekawszych należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.


Więcej artykułów

Ręcznie robiona najwspanialsza biżuteria artystyczna

Wielu znawców zwraca uwagę na to, że świat jest zalewany przez tworzoną taśmowo tandetę. Ciężko w zasadzie wskazać winnych tego zjawiska – wydaje się, że dużą rolę posiadają tu: progres techniki, rozwój ekonomiczny oraz większość ludzi bez przyzwoitego gustu.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tzw. „Krainę w Kratę”, bowiem na ich terenie mieści się bardzo dużo przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej ślicznym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie uchowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wyprawę rowerową warto wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W okolicach Ustki mieści się również inna popularna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie występują ruchome wydmy oraz malowniczo położone, przybrzeżne jeziora. Należy wybrać się też do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
Oprawcowane przez: k.s.
19-11-14 07:22:04